Kriminalisztikai szakértő továbbképzési szak
Kriminalisztikai szakértő továbbképzési szak
(3 féléves levelezős képzés)
Szakfelelős: Dr. Vigh András, r. alezredes, egyetemi docens
Szak képzési célja:
A képzés célja a kriminalisztikai területen dolgozó igazságügyi szakértőkre vonatkozó jogszabályban meghatározott képzése, a szakértői utánpótlás biztosítása.
A képzésen részt vevők a megszerzett ismeretek birtokában képessé válnak a kriminalisztikai szakértés komplex folyamatainak megismerésére, megértésére és alkalmazására; a képzés végére alkalmasak lesznek az adott szakértői területen szakértői vélemények írásos előterjesztésére, valamint azok világos és közérthető módon történő szóbeli bemutatására, kifejtésére.
Speciális szakmai kompetenciák:
A fegyverszakértő szakterületen a hallgató a képzés során szerezzen speciális ismereteket: fegyverszakértői vizsgálat folyamatának megismerésében és módszereinek alkalmazásában. A kézi lőfegyverek szerkezeti felépítésében, működési rendszereikben. A különböző lőszerek, töltények felépítésében, a lövedékek és töltényhüvelyek felületén levő nyomok kriminalisztikai jelentőségének felismerésében, szakértői vizsgálatukban. A lövedékeken és töltényhüvelyeken levő fegyverműködési nyomok felismerésében, osztályozásában. A fegyverműködési nyomok összehasonlító vizsgálatának elméletében és gyakorlatában, az automatikus összehasonlító rendszerek elméleti működésében.
Az írásszakértő szakterületen a hallgató a képzés során szerezzen speciális ismereteket: A kézírás anatómiai, fiziológiai, pszichológiai alapkérdéseiben. Az általános és különös írássajátosságok feltárásában, összehasonlításában és értékelésében, a valószínűségi skálákban és azok alkalmazásában. A technikai írásvizsgálat részeként az írógépek fajtáinak, működésének és történetének ismeretében. A mechanikus, elektromechanikus, elektronikus írógépek és a különböző típusú nyomtatók alkalmazásával készült inkriminált iratok szakértői vizsgálatában.
A nyomszakértő szakterületen a hallgató a képzés során szerezzen speciális ismereteket: a nyomszakértői vizsgálat folyamatára és a módszerek hatékony alkalmazására vonatkozóan. A tárgytöredékek kriminalisztikai jelentőségének felismerésére, a tárgytöredékek szakértői vizsgálatának területén. A próbanyomok készítésének területén és az általános valamint összehasonlító vizsgálatok, mérések elvégzése vonatkozásában.
Az okmányszakértő szakterületen a hallgató a képzés során szerezzen speciális ismereteket: az okmányszakértői vizsgálatok módszereiben, okmányvizsgálati eszközök alkalmazásában, személyi okmányok vizsgálatában, közlekedési okmányok vizsgálatában, értéket képviselő okmányok vizsgálatában. Egyéb okiratok (pl. szerződések) vizsgálatában.
Az ujjnyomatszakértő szakterületen csak a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ által kiadott támogató nyilatkozattal lehet jelentkezni.
A hallgató a képzés során szerezzen speciális ismereteket: a daktiloszkópiai törvényszerűségek és az ujj-tenyérnyom töredékek kriminalisztikai jelentőségének felismerésében, szakértői vizsgálatukban, a daktiloszkópia, mint a személyazonosítás kiemelt területe ismeretében, a daktiloszkópia biológiai alapjaiban. Az ujj- és tenyérnyomatokon látható bőrfodorszálak sajátos elhelyezkedésének, ujjnyomat fajtái, osztályozásának felismerésében, az ujj- és tenyérnyomatokban található minúciák (sajátossági pontok) felismerésében. A tenyérnyomatokon látható redők, ráncok felismerésében, a tenyérnyomatok területi felosztásában. A mezítlábas talp lenyomatokon látható redők, ráncok felismerésében, jellemző sajátosságaiban, daktiloszkópiai összehasonlító vizsgálatban.
Kriminalisztikai szakértő továbbképzési szak képzési program 2024/2025 tanévtől
Kriminalisztikai szakértő továbbképzési szak képzési program 2021/2022 tanévtől
Kriminalisztikai szakértő továbbképzési szak tanterve