Tájékoztató a fizikai felvételi követelményekről

A fizikai képzési minimumfeltételek (az ún. „Három gyakorlat”) részletes leírása

A rendvédelmi oktatási intézménybe felvételizők esetében a fizikai alkalmasságvizsgálatot az alábbiak szerint kell végrehajtani. A fizikai alkalmasságvizsgálat három gyakorlat egymást követő elvégzését foglalja magában, melyek mindegyikéből teljesítenie kell a felvételizőnek a neméhez meghatározott minimum szintet. Alkalmas minősítést kap az a felvételiző, aki a feladatonként megjelölt nemenkénti minimum ismétlésszámot teljesíti és a három feladatból összesen legalább nők esetében 80, férfiak 100 ismétlést összegyűjt. A minimum pontok meghatározásán túl a rendszer alkalmas rangsor meghatározására is. A felvételiző által teljesített ismétlés számok összevetésével alakul ki a rangsor.

1. 20 méteres ingafutás:

1.1. Leírás:

A köznevelésben alkalmazott, kötelező Nemzeti Egységes Tanulói Fittségmérési Teszt rendszer, állóképességet mérő gyakorlata. Előnye, hogy a tesztet minden felvételiző ismeri, eszközigénye minimális, kül- és beltérben egyaránt alkalmazható.

1.2.Végrehajtás:

• a.       A felvételiző egymástól 20 méterre lévő vonalak közt sétál/fut.
  • b.      A felvételizőnek maximális számú 20 méteres szakasz megtételére kell törekednie.
  • c.       A futás sebességét a hanganyag diktálja, amelyhez a felvételizőnek alkalmazkodnia kell. A teszt eleje könnyű és fokozatosan nehezedik, a szint percenként változik, ami 0,5 km/h növekedést jelent.
  • d.      Az adott szakasz akkor tekinthető teljesítettnek, ha a felvételiző legkésőbb a hangjelzéssel egy időben legalább egy lábbal érint a 20 méteres szakaszt jelző vonalat vagy áthalad rajta.
  • e.       A teszt akkor ér véget, ha a felvételiző a második hibáját véti, azaz nem éri el a vonalat a hangjelzésre vagy nem tudja folytatni a futást.

1.3.Értékelés: A tesztet a teljesített szakaszok száma alapján értékeljük.

• a.       Minimum érték férfiak számára:46 db szakasz
  • b.      Minimum érték nők számára:29 db szakasz

1.4.Eszközigény:

• a.       Minimum 22 méter hosszú sík talajú kültéri vagy beltéri pálya és jelzőbója
  • b.      Hanganyag

2. Átugrás zsámoly felett érkezés hasonfekvésbe.

2.1. Leírás:

Az alsó végtag erő-állóképességét, dinamikus láberejét méri. Egyszerű gyakorlat, minimális eszközigényű, pontosan mérhető, természetes mozgás, előképzettséget nem igényel.

2.2.Végrehajtás:

• a.       A felvételiző a zsámolyok mellett áll, válla merőleges a zsámolyokra.
  • b.      Jelre átugrik/átlép a zsámoly felett és hasonfekvésbe érkezik, majd feláll, visszaugrik vagy visszalép a kiinduló helyzetbe, ahova újra hasonfekvés érkezik.
  • c.       A gyakorlatot 1 percig folyamatosan végzi.

2.3. Értékelés: A hasonfekvésekbe érkezések számát számoljuk.

• a.       Minimum érték férfiak számára:14 érkezés
  • b.      Minimum érték nők számára:12 érkezés

2.4. Eszközigény:

• a.       4 db zsámoly
  • b.      stopperóra

3. Falra dobás medicinlabdával:

3.1. Leírás:

A kar és a törzs erő-állóképességét méri. Egyszerű gyakorlat, minimális eszközigényű, pontosan mérhető, természetes mozgás, előképzettséget nem igényel.

3.2.Végrehajtás:

• a.       A felvételiző 1,5 méterre a faltól egy tornapad mögött áll a kezében medicinlabdával.
  • b.      A nők 3 kg-os, a férfiak 5 kg-os labdát 1 percig folyamatosan a falhoz dobják, majd elkapják.

3.3. Értékelés: A dobások számát számoljuk.

• a.       Minimum érték férfiak számára:33 db
  • b.      Minimum érték nők számára:33 db