A pandémia miatt, bő egy éves kihagyás után, új helyszínen, a balatonföldvári Hotel Jogarban, 2021. október 11-én nyitotta meg kapuit az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) és Karunk együttműködésével létrejött, öt napos, immár XIX. vezetőképző tanfolyam az ország minden részéből érkezett, érintett polgárőröknek. Megnyitójában Túrós András, az OPSZ elnöke arról beszélt, hogy a tíz évvel ezelőtt indult képzést sokan először kétkedve fogadták, de mára mindenki egyetért abban, hogy erre az akadémiára nem csak szükség van, de a polgárőr képzés csúcsának számít. Mindez pedig az OPSZ és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem együttműködésének köszönhető. „Fontos azt is megjegyezni, hogy a képzés nem csak új tudást ad; a polgárőrök öt nap alatt saját tapasztalataikat is megosztják egymással és sok esetben új szakmai kapcsolatok, sőt barátságok szövődnek” – hangsúlyozta az elnök. A Polgárőrség jövőjéről szólva elmondta, a pandémia miatti korlátozások nyári feloldásával újra helyreálltak az emberi kapcsolatok, túl vagyunk számos rendezvényen, ezért vissza kell térni az alapfeladathoz, a bűnmegelőzéshez és erősíteni kell a köz-és külterületi járőrszolgálatot.
Az elnök bejelentette, hogy a tervek szerint, a 2022-es évet szakmai szempontból az 1500 fő alatti települések biztonságának növelésének szenteli a Polgárőrség. Túrós András a továbbiakban ismét kiemelte, hogy az egyesületek fontos feladata a fiatalítás, ezért vonzó programokat kell találni, amelyek bevonzzák, majd a Polgárőrségnél is tartják a fiatalokat.
Az egyheteses képzés során Kardos Páltól, az OPSZ alelnökétől a polgárőrség szervezeti felépítésébe és az országos vezetés stratégiájába kaphattak bepillantást a résztvevők. Kaposi István az új online képzési rendszert mutatta be. Spiesz Judit közgazdásztól az egyesületek gazdasági elszámolásához, míg Szekeres Diánától az egyesületek jogi helyzetéről kaptak rendkívül hasznos ismereteket. Tihanyi Miklós r. őrnagy, az RTK oktatója a jog világába kalauzolta el a hallgatókat, külön kitérve az intézkedő polgárőr büntetőjogi felelősségére. Emellett azokról a – főként közterületi – bűncselekményekről is szó esett, amelyeket az önkéntes bűnmegelőzőknek fel kell tudni ismerniük. Az önkormányzati rendészettel, illetve a magánbiztonsági szférával való együttműködés lehetőségeiről Christián László r. ezredes tanszékvezető, a NKE oktatási rektorhelyettese, a Polgárőr Akadémia vezetője és Kovács Sándor mesteroktató tartott informatív előadást. Az ifjú polgárőrök toborzási módszereiről és képzésükről Horváth Róbert, míg a polgárőrség lovas tagozatáról Radácsné Reszegi Rita osztott meg hasznos ismereteket a hallgatósággal. Az akadémia legnépszerűbb része ezúttal is a bűnmegelőzési kommunikációs tréning volt, amelyet Molnár Katalin és Oláh-Paulon László vezetett. Az adat- és titokvédelem területére Farkas Csaba kalauzolta a hallgatóságot, míg a kurzus újdonságaként a katasztrófavédelemmel való együttműködés témája Fülep Zoltán tű. ezredes, a NAV Bevetési Igazgatóságával történő együttműködési lehetőségek Hajgató Zoltán pü. ezredes tolmácsolásával, valamint a sportrendezvények biztosítása Kovács Péter előadásával került a témák közé. A tanfolyam befejező eseményén a végzett résztvevők a kar vezetése nevében Major Róbert r. ezredestől, a Közbiztonsági Tanszék vezetőjétől, míg az OPSZ nevében Varga Balázstól, a Heves megyei Polgárőr Szövetség elnökhelyettesétől vehették át a Polgárőr Akadémia elvégzését igazoló tanúsítványokat.
A Polgárőrség a Rendőrség stratégiai partnerévé, így a társadalmi bűnmegelőzés és rendfenntartás terén egyaránt megkerülhetetlen szervezetté vált. Ez az együttműködés megjelenik a képzési rendszerében is. Major Róbert r. ezredes úgy véli, minden feltétel adott, hogy az akadémia hosszú távon is sok polgárőr vezetőt vértezzen fel naprakész tudással!
Szöveg: Bakonyi Ágnes, Major Róbert, Deák József
Fotó: Sebestyén Jenő