NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Fókuszban a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság

„A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Közbiztonsági Tanszéke különös figyelmet fordít arra, hogy a rendőrség és  a kar által kibocsátott rendőrtisztek előtt álló, nagy volumenű, nemzetközi események rendészeti kezelésére történő felkészülést, az ilyen események jövőbeni sikeres végrehajtását tudományos és szakmai programok szervezésével is elősegítse”- hangsúlyozta a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen - a Rendezői tapasztalatok az Európa 2020 sportrendezvénnyel összefüggésben címmel-  megrendezett szakmai-tudományos  konferencián Kovács Gábor r. dandártábornok, dékán hozzátéve azt, hogy a karon elvárt az oktatóktól és a hallgatóktól is a naprakész tudás elsajátítása, az elméleti ismeretek megszerzése mellett a gyakorlatnak a megismerése is elengedhetetlenül fontos.

A konferencián a szakterület hazai képviselői tartottak előadást. Gál Erika r. őrnagy, tanársegéd köszöntő gondolataiban felhívta a figyelmet arra, hogy a 21. századi rendészetnek emberközpontúnak kell lennie. Felidézte a négy évvel ezelőtti rendezvényüket, amelyet Felkészülés az UEFA Európa 2020 sportrendezvény-sorozatra címmel tartottak.

Nagy-Tóth Nikolett Ágnes r. alezredes, egyetemi adjunktus a Sportrendészet elméleti alapjairól tartott előadást. A fogalmat elhelyezte a sportjog, majd a rendészet rendszerében, elmondta, hogy Sportrendészet tantárgyat tanít a Rendészettudományi Karon és a Rendészettudományi Doktori Iskolában. Hangsúlyozta, hogy a tudományos eredmények és a gyakorlati tapasztalatok együttes alkalmazása elengedhetetlen az előrelépéshez, az új kihívásokra adandó válaszok kialakítására szükség van ezen a területen is. Beszélt a futballhuliganizmusról, annak magyarországi és európai vonatkozásairól, érdekes történeti előzményekről, innovatív megoldásokról a sportrendészetben, külön kiemelve a jogi, technológiai és rendészeti területeket.

Samu István, a Magyar Labdarúgó Szövetség biztonsági igazgatója és Kovács Péter, az MLSZ biztonsági igazgató-helyettese az együttműködés fontosságáról beszélt, közös előadásukban megemlítették az MLSZ Megújulás Stratégiája című dokumentumot, amely foglalkozik a sportrendezvények biztosításával, a stadionbiztosítással. Beszéltek a biztosítás, biztonság kapcsolatáról, a biztonsági szervezetrendszerről, vezetési pontról, kamerarendszerről, COVID ellenőrzési rendszerről, elektronikus beléptetőrendszerekről, a belépés korlátozásáról az ultra szektorba, hangazonosító technika alkalmazási lehetőségéről, jegyértékesítésről, személyazonosítás lehetőségeiről. Kovács Péter hozzátette még azt, hogy megerősödött a tervezés, időben kezdődött el a szervező munka, melynek során speciális tudásra és speciális ismeretekre volt szükség.

Lakatos Tibor r. dandártábornok, az ORFK Kommunikációs Szolgálat főosztályvezetője a Magyar Rendőrség szerepvállalása az EURO 2020 során című előadásában felidézte, hogy 2017 októberében kezdődtek el az első egyeztetések, a Puskás Aréna építése során közreműködtek az MLSZ szakértői is. Beszélt a belügyi szervek EURO 2020. munkacsoport feladatairól és arról, hogy rendkívül összehangoltan tudott működni a helyi szervezőbizottság és a belügyi szervezetrendszer.

Nagy István a KR Csapatszolgálati Osztály vezetője a 2021. évi Labdarúgó Európa-bajnokság biztosítása témában osztotta meg a gondolatait a jelenlévőkkel. Beszélt az úgynevezett „buborékrendszerről” és arról, hogy három csoportmérkőzés és 1 nyolcaddöntő megrendezésére került sor a Puskás Arénában, biztosítani kellett a Városligeti műjégpálya területén kialakított szurkolói zónát, az edzéshelyszíneket, a szálláshelyeket. A KR állománya a felkészülés ideje alatt csaknem 100 egyeztetésen vett részt, mérkőzésnapokon a biztosítási feladatokat több mint 3000 fő rendőr hajtotta végre. Részletesen elemezte a biztosítás végrehajtása során tett intézkedéseket, tapasztalatokat.

Wieszt Ferenc r. ezredes, a BRFK rendészeti Szervek Közrendvédelmi Főosztály fősoztályvezetője a szurkolói zóna rendőri biztosításának tapasztalatairól fogalmazta meg gondolatait az érdeklődő rendészeti szakemberek számára.

A rendezvény moderátoraként Major Róber r. ezredes, a Közbiztonsági Tanszék vezetője működött közre. A rendezvény védnöke Kuczik János Zoltán r. vezérőrnagy, rendészeti országos főkapitány-helyettes, Lakatos Tibor r. dandártábornok, ORFK Kommunikációs Szolgálat főosztályvezetője és Kovács Gábor r. dandártábornok, dékán volt.

 

Szöveg: Nagy-Tóth Nikolett Ágnes r. alezredes

Fotó: Bodó Pál