Egyetemünk az AEPC tagjaként minden évben hirdet meg angol nyelvű képzést az AEPC kurzus naptárában. A Nagy Judit c. r. ezredes, egyetemi docens által meghirdetett „Büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés – Police and Judicial Cooperation in Criminal Matters” megrendezésére idén került sor első alkalommal.
A kétnapos angol nyelvű online képzésre 26 külföldi szakember jelentkezett, főként rendészeti felsőoktatási intézmények oktatói és munkatársai, a rendvédelemben dolgozó olyan szakemberek, akik nemzetközi együttműködésekben vesznek részt, valamint ügyészek, bírók és ügyvédek is. 5 ország képviseltette magát, 4 rendőr kolléga Csehországból, 1 egyetemi docens Litvániából, 2 felügyelő Máltáról, 8 fő vett részt Montenegróból leképezve az igazságügyi és rendvédelmi szektor teljes egészét, valamint 11 fő Ukrajnából, főként a felsőoktatási területről, valamint nemzetközi együttműködésben részt vevő szakemberek a rendvédelem területéről.
A 2 napos online képzés keretében Nagy Judit - mint a képzés szervezője, házigazdája, oktatója és moderátora - az uniós bel- és igazságügyi együttműködés történelmi fejlődését, jelenlegi jogi és intézményi hátterét mutatta be, valamint a kutatási területének fókuszában lévő közös nyomozócsoportok intézményét. A képzés zárásaként pedig az uniós stratégiai dokumentumok elemzésével a bűnözés és bűnüldözés lehetséges jövőbeni forgatókönyveit mutatta be a hallgatóságnak.
A képzés színvonalát egyetemi és külső meghívott előadók, szakértők emelték, tették színesebbé és hitelessé szakértelmükkel.
Csaba Zágon pénzügyőr alezredes, az RTK Vám- és Pénzügyőri Tanszék adjunktusa a nemzetközi együttműködés területének elméleti és gyakorlati dilemmáján kalauzolta végig a résztvevőket. Németh Gábor r. alezredes, a Határrendészeti Tanszék tanársegéde az integrált határigazgatásnak, a schengeni együttműködési rendszer alapintézményeinek, valamint a FRONTEX mandátumának, szerepének tárgyköreit mutatta be.
Mogyoródi Gergely alezredes, a NEBEK osztályvezetője nyújtott betekintést a SPOC – ok (Single Point of Contact – Egyedüli Kapcsolattartási Pont) rendszerébe, működésébe, rengeteg gyakorlati példával színezve a gyakorlati munkájukat. Vas Zsolt r. alezredes, az Europol Magyar Összekötő Iroda vezetője Hágából csatlakozott a képzéshez és mutatta be az Europol kiemelt szerepét, és tevékenységét az uniós rendőrségi együttműködés vérkeringésében. A balkáni térségben megvalósuló gyakorlati rendőrségi és igazságügyi együttműködést – annak intézményi és jogi hátterével - Egri Róbert ezredes, nemrégiben hazatért belügyi attasé tolmácsolásában ismerhettük meg. Az igazságügyi együttműködés fellegvárának tekinthető Eurojust bemutatása pedig egy, az Eurojust Magyar Nemzeti Tagja, Venczl László ügyész által előadott kész bemutatkozó videóanyag segítségével történt. A képzés sikeresen lezajlott, a hallgatók pozitív visszajelzéseket adtak.
Szöveg: Nagy Judit, Nagy-Tóth Nikolett Ágnes
Fotó: Nagy Judit