Prof. Dr. Sándor Vilmos ny. határőr dandártábornok temetésén elhangzott búcsúztató
Horpács, 2021. 12. 16. 11.00.
Az életének 72. évében, méltósággal viselt súlyos betegségben elhunyt Dr. Sándor Vilmos ny. határőr dandártábornokot, a jogelőd ZMNE egykori rektorhelyettesét, a BM döntése értelmében a rendőrség, valamint az NKE közössége saját halottjának tekinti.
Tábornok urat mindig is vonzotta a hivatásos tiszti pálya, így az érettségit követően a Kossuth Lajos Katonai Főiskolára, határőr szakára jelentkezett. Társaival együtt a főiskola első évét Szegeden töltötte, majd tanulmányait Budapesten folytatta. Közösséget teremtő adottságával már a főiskolai tanulmányai idején kitűnt, amikor emberi tulajdonságai és művészeti tehetsége révén a katonai főiskolai színjátszó körben vezető szerepet vállalt. Különös érzéke volt az irodalomhoz és a zenéhez. Oszlopos tagja volt a főiskola kultúrcsoportjának; szavalt, gitározott, szöveget írt és pillanatok alatt magával ragadott mindenkit.
A főiskola elvégzését követően első tiszti beosztása 1972. augusztus 20-tól, határőr hadnagyként, a BM Határőrség Balassagyarmati Határőr Kerület Rónabánya Őrs őrsparancsnok-helyettese. Hamarosan őrsparancsnoki beosztásba nevezték ki. 1977. szeptember 01-től a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia nappali tagozatán kezdte meg tanulmányait, majd ennek elvégzését követően,
1980. augusztus 01-től a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia Határőr Tanszékének főtanára, 1986. július 01-jei hatállyal tanszékvezető-helyettese, 1989-ben egyetemi docense lett, majd 1990. április 01-jei hatállyal tanszékvezető beosztásba kinevezték ki. Egyetemi tanári címet 1996-ban kapott. 1998. július 01-től a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Oktatási rektorhelyetteseként teljesített szolgálatot. Nevéhez fűződik a ZMNE és a Katonai Főiskolák integrációja, a képzés szerkezetének a bolognai folyamat követelményeihez igazodó megreformálása, az alap- és mesterfokú honvéd- és határőr tisztképzés reformja. Utóbb ez alapozta meg 2012-ben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozását.
Hivatásos szolgálati jogviszonya a felső korhatár elérésével 2007. május 29-én ért véget.
Pályafutása alatt 31 alkalommal kapott elismerést. Magyarország Köztársasági Elnöke 1994-ben Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikereszt Katonai Tagozat kitüntetést adományozott számára. Magyarország Belügyminisztere 1988-ban kitüntette a Haza Szolgálatáért Érdemérem arany fokozatával, 1992-ben pedig Szent László Emlékérmet adományozott részére. A Magyar Köztársaság Elnöke 2007. július 01-jei hatállyal, nyugállományú határőr dandártábornokká nevezte ki.
Ki is volt valójában Prof. Dr. Sándor Vilmos ny. határőr dandártábornok egyetemi tanár, a hadtudományok kandidátusa, határőrségi főtanácsos, oktatási rektorhelyettes?
Komoly gondolkodású, kiválóan felkészült elméleti és gyakorlati szakember, aki a határőr-határrendész szakmát kivételesen magas szinten művelve, igazi karizmatikus vezető volt. Szakmai, tudományos és baráti társaságok vezetőjeként, központi alakjaként jól működő, eredményes közösségeket teremtett. Emellett igazi művészlélek, aki verselt, gitározott, énekelt, tervezett, szervezett – tele volt tettrekészséggel, ötletekkel, elgondolásokkal, ez volt az élete, hivatása. Mindezek mellett ki kell emelni kiváló szakmai képességeit, amelyeket elsősorban a modern pedagógiai módszerekben és a határbiztonsági kérdésekben fejtett ki a rendvédelmi és a katonai felsőoktatás területén.
A hadtudomány- és a rendészettudomány elvei alapján a komplex biztonság megvalósítását tartotta egyik fontos tudományos tételének. Az általa megalkotott törvényszerűségek, általános és specifikus elvek ma is aktuálisak. Jelentős szerepet töltött be a nemzetközi rendészeti együttműködésben is. Kortársai között angolul szinte egyedülállóan jól beszélve, a magyar tapasztalatok felhasználásával, nemzetközi elismertséget is szerzett. Külföldi kapcsolatai közül kiemelkedik az Európai Uniós projektekben betöltött vezető szerepe. Az első Spanyol–Magyar projekt, a törökországi határőr tisztképzés létrehozására, és a második, a 2009–2011-es Magyar–Észak-Ír konzorciumi projekt, amely Törökország Integrált határellenőrzési rendszerének kialakítását szolgálta.
Nyugállományba vonulása után egy kis nógrádi faluba, Horpácsra költözött, ahol aktív közösségi életet élt, alelnöke volt a Veterán Rendőrök Országos Szövetségének.
Életútja álljon példaként valamennyi hivatásos tiszti szolgálatra készülő tisztjelölt számára!
Tábornok úr! Barátunk, kedves Vilmos! Nem feledünk!
Nyugodj békében!
Szöveg: Kovács Gábor r. dandártábornok, NKE Rendészettudományi Kar Dékán
Fotó: Deák József