NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Katasztrófavédelem alapszak

Katasztrófavédelem alapszak

(6 féléves nappali és levelező képzés)

Szakfelelős: Dr. Kátai-Urbán Lajos, egyetemi docens

 

Szak képzési célja:

Az alapszakon folyó képzés célja olyan katasztrófavédelmi szervezők képzése, akik a katasztrófavédelmi szerveknél a hivatásos, az önkormányzati és a létesítményi tűzoltóságnál, a közigazgatási és a gazdasági szerveknél katasztrófavédelmi, tűzvédelmi (tűzoltói), iparbiztonsági feladatok ellátására alkalmasak, ismerik a katasztrófa-, a tűzvédelmi- és az iparbiztonsági igazgatásban alkalmazandó jogszabályokat, szabványokat, elveket, eljárásokat és eszközöket. Képesek az adott szervezetben önálló szakmai munkavégzésre, kellő gyakorlat megszerzésével vezetői feladatok ellátására. A szakon végzettek számára az alapképzés megszerzését követően a katasztrófavédelmi igazgatás, a tűzvédelemi igazgatás, a tűzoltóság, és a közigazgatás, továbbá a különféle gazdasági ágazatok is alkalmazási lehetőséget biztosítanak.

 

Szakirányok leírása:

A tűzvédelmi és mentésirányítási szakirányon végzett hallgató képes a katasztrófavédelmi és tűzvédelmi hatósági tevékenység ellátására. Képes a tűzoltási, műszaki mentési és elsődleges katasztrófa-elhárítási feladatokkal kapcsolatos vezetői feladatok ellátására. Képes a tűzvizsgálati cselekmények lefolytatására. Képes az önkormányzati és a létesítményi tűzoltóságok, tűzvédelmi szervezetek szakmai irányítására.

Az iparbiztonsági szakirányon végzett hallgató képes a veszélyes anyaggal foglalkozó üzemekkel összefüggő iparbiztonsági hatósági és üzemeltetői biztonsági feladatok ellátására. Képes a veszélyes áruk szállításával kapcsolatos hatósági ellenőrzési és szankcionálási tevékenység végzésére. Képes az iparbiztonsággal összefüggő védelmi tervek elkészítésére, dokumentációjának és alkalmazásának ellenőrzésére, valamint kockázatcsökkentő intézkedések előírására. Képes a veszélyes anyagokkal és áruval, illetve nukleáris létesítménnyel kapcsolatos káresemények elhárítását és felszámolását érintő szakértői feladatok végrehajtására és az együttműködő szervek szakmai koordinációjára. Képes a kritikus infrastruktúrák védelméből adódó katasztrófavédelmi hatósági és szakmai feladatok tervezésére és végrehajtására.

A katasztrófavédelmi műveleti szakirányon végzett hallgató képes a katasztrófák elleni védekezésben szervezési, koordinációs feladatokat ellátni. Képes a lakosság komplex védelmének megtervezésére, a polgári védelmi szervezetek létrehozására és működtetésük során részfeladatok ellátására, valamint a védekezés feladatrendszere egyes elemeinek önálló irányítására. Képes a katasztrófa-megelőzés, a védekezés és a helyreállítás feladatrendszerének összekapcsolódására, az e feladatokban közreműködő közigazgatási szervek tevékenységének összehangolására.

 

Katasztrófavédelem alapképzési szak tanterve a 2024/2025 tanévtől

Katasztrófavédelem alapképzési szak tanterve a 2023/2024 tanévtől

Katasztrófavédelmi alapképzési szak tanterve – Érvényes: 2022/2023. tanévtől felmenő rendszerben

 

Katasztrófavédelem alapképzési szak képzési és kimeneti követelményei a 2024/2025 tanévtől

Katasztrófavédelem alapképzési szak képzési és kimeneti követelményei