NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
RENDÉSZETTUDOMÁNYI KAR

Kriminalisztikai szakértő

TÁJÉKOZTATÓ
a kriminalisztikai szakértő szakirányú továbbképzési szakról

 

A kriminalisztikai szakértő szakirányú továbbképzési szak keretében öt szakterületen (fegyverszakértő, írásszakértő, nyomszakértő, okmányszakértő, ujjnyomatszakértő) lehet tanulmányokat folytatni. A képzés a 2025. évi keresztféléves eljárás során, mind az öt szakterületen meghirdetésre kerül. A kompetencia alapú moduláris képzés keretében minden szakterületen egységes alap, majd eltérő szakmai és differenciált speciális szakmai ismereteket szereznek a hallgatók.

A záróvizsga követelményeinek teljesítését követően, a hallgatók kriminalisztikai szakértő (zárójelben a szakterület megnevezése) szakképzettséget igazoló oklevelet kapnak.

A három féléves képzési idejű szak önköltséges képzési formában indul. Szakterületenként csak megfelelő számú jelentkező esetén indul a képzés. A képzés önköltségének összege 400.000 Ft/fő/félév. A 490 órás képzésre levelező munkarendben kerül sor úgy, hogy a tanórák félévente, 8-10 alkalommal, péntek és szombati napokon, napi 6-10 órában kerülnek megtartásra a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (1083 Budapest, Ludovika tér 2.). A képzés 2025 februárjában indul.

A szakra jelentkezés feltétele

Bármely képzési területen legalább alapképzési szakon, korábban főiskolai képzésen szerzett oklevél, szóbeli felvételi beszélgetésen való megfelelés, valamint az ujjnyomatszakértői területen történő képzésre a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ főigazgatójának előzetes írásos javaslata szükséges.

A szakirányú továbbképzési szakra történő jelentkezés menete

A szakirányú továbbképzési szakra (konkrétan, egy szakterület megjelölésével) a Kar által kiadott jelentkezési lapon lehet jelentkezni. Egy pályázó csak egy szakterületre adhat be jelentkezési lapot és a képzés során szakterületet váltani nem lehet.

A kitöltött jelentkezési laphoz csatolni kell:

  • a BA/Bsc/főiskolai vagy MA/Msc/egyetemi végzettséget tanúsító oklevél másolatát (magyar, angol nyelven). Amennyiben angol nyelvű oklevelet még nem állított ki a felsőoktatási intézmény, akkor a képzés, és a szakképzettség angol megnevezését tartalmazó, az oklevelet kibocsátó felsőoktatási intézmény által hitelesített igazolást,
  • a részletes szakmai önéletrajzot,
  • az ujjnyomatszakértő szakterületre jelentkezőknek a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ által kiadott támogató nyilatkozat,
  • 3 hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt (Ügyfélkapun történő igénylés esetén a Speciális igénylés”-t kell választani. Az igénylés okánál „NKEEGYETEM”-et kell választani a felugró lehetőségek közül. Papíralapú igénylés esetén a kérőlap III. pontjában „Igen” választ kell adni, a IV. pontban az alábbi szöveget kell beírni: 2011. évi CXXXII. törvény a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, valamint a közigazgatási, rendészeti és katonai felsőoktatásról 22.§. A kérőlap V. pontját ez esetben nem kell kitölteni.)

A jelentkezési lapot a csatolt dokumentumokkal együtt legkésőbb 2025. január 10-ig kell eljuttatni elektronikus úton az rtk.szakiranyu@uni-nke.hu e-mail címre, az eredeti dokumentumokat pedig a beiratkozáskor szükséges bemutatni.

A felvétel elbírálása

A felsőoktatási intézmény felvételi beszélgetés keretében értékeli a szak képzési céljában meghatározott szempontok érvényesíthetőségét, a jelentkező szakterületre történő alkalmasságát.

A felvételi elbeszélgetés időpontja

A konkrét időpontról tájékoztatást küldünk. A felvételről a Felvételi Bizottság szakmai szempontokat is figyelembe véve dönt.

Tájékoztató a szakértői névjegyzékbe történő felvételről a kriminalisztikai szakterületeken

Felhívjuk a jelentkezők figyelmét, hogy az igazságügyi szakértői szakterületekről, valamint az azokhoz kapcsolódó képesítési és egyéb szakmai feltételekről szóló 9/2006. (II. 27.) IM rendelet 40/A. § (1) bekezdése szerint a rendelet 12. számú melléklet 1-5. pontjaiban megjelölt szakterületek (fegyverszakértés, írásszakértés, nyomszakértés, okmányszakértés, ujjnyomatszakértés) esetében a névjegyzékbe való felvételhez egyetemi vagy főiskolai szintű alapképzésben szerzett végzettség mellett a kriminalisztikai szakértő szakirányú továbbképzési szakon szerzett szakképzettség megszerzésétől számított legalább hároméves gyakorlati idő igazolása szükséges.

További fontos információ

A rendvédelmi szerveknél, a rendőrtiszti főiskolai vagy NKE-RTK végzettséghez kötött tiszti beosztások betöltéséhez szükséges alapvégzettségnek a fenti oklevél nem elfogadott.

A képzés Képzési programja elérhető a https://rtk.uni-nke.hu/oktatas/szakiranyu-tovabbkepzesi-szak/kriminalisztikai-szakerto-szakiranyu-tovabbkepzesi-szak oldalon.

A jelentkezési lap innen tölthető le.

A képzéssel kapcsolatos kérdésekben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Tanulmányi Osztálya ad felvilágosítást (+36 1 432 9000 /19-231 telefonszámon és az rtk.szakiranyu@uni-nke.hu email címen).

Budapest, 2024. október

dr. Verhóczki János r. ezredes s.k.

tanulmányi osztályvezető