Rendészeti vezető mesterképzési szak
Rendészeti vezető mesterképzési szak
(4 féléves levelezős képzés)
Szakfelelős: Prof. Dr. Kovács Gábor (PhD) r. vezérőrnagy, tanszékvezető egyetemi tanár, dékán
Szak képzési célja:
A képzés célja olyan rendészeti szakemberek képzése, akik a tanulmányaik során elsajátított tudásra támaszkodva, a megszerzett szakspecifikus ismereteik birtokában képesek az igazságügyi, az önkormányzati és pénzügyi ágazat, a büntetés-végrehajtás, a rendőrség, a katasztrófavédelem, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok és a civil biztonság területén közép- és felsővezetői munkaköröket ellátni. Képesek a rendészeti vezetői feladatokat hatékonyan megoldani, nemzetközi szinten együttműködni.
Szak specializációinak leírása:
A rendészet elméleti specializáción képes bekapcsolódni a rendészettudomány történetének feltérképezésére irányuló kutatásokba, képes értelmezni, használni és feldolgozni az ehhez kapcsolódó magyar és idegen nyelvű publikációs forrásokat, azok történeti beágyazottságát, annak előadására is képes.
A csapatszolgálati specializáción képes a gyülekezési és egyesülési alapjogból, valamint a test műveléséből származó, a sportot nemzeti értékként elfogadó és abból származtatott törvények hatálya alá tartozó tömegrendezvények rendészeti biztosításának vezetésére, más, a biztosításba bevont szervekkel történő együttműködésre. Képes az ezzel kapcsolatos, a rendezvény békés kimenetelének megzavarására irányuló információk gyűjtésére, nyilvántartására, kezelésére és az azzal kapcsolatos intézkedések megtételére, szakterületekkel történő együttműködési rendszerek működtetésére. Képes a rendészeti tudásbázis hatékony felhasználására, a műveletek megtervezésére, megszervezésére, közreműködik a rendezvények lebonyolításának előkészítésében, megszervezésében és annak biztosításában.
Az értékelő-elemző specializáción képes a beérkezett információk eredetiségének, szakmai relevanciájának elemzésére-értékelésére, a hírérték szintetizálására, kritikai megközelítés alkalmazására, egyidejűleg stratégiai és operatív bűnelemző értelmezés lefolytatására, hatásmechanizmusának felismerésére. Rutinszerűen végzi az értékelő-elemző, tervező, szervező képességet igénylő feladatokat. Képes az adott helyzetnek és utasításnak megfelelően a társadalmi és szakmai igényeket kielégítve az információkat elemezni, az abból származtatott adatokat pedig közlésre és felhasználásra alkalmas formába önteni, szemléltetni. Képes a rendelkezésre álló és fellelhető technológiák közül kiválasztani és alkalmazni, fejleszteni azokat, amelyek a stratégiai és operatív bűnelemzés elemző-értékelő folyamatát fejleszthetik, amelyekkel a folyamatosság fenntartható és hosszú távú társadalmi és szakmai igények kielégítését eredményezik.
A szervezett bűnözés elleni specializáción képes az ország szervezett bűnözés ellen fellépő politikai stratégiájának részét képező, a jogállami követelményeknek megfelelő tervező, szervező, döntés-előkészítő szakmai koncepciók, programok, intézkedések és jogszabály-előkészítő munkafolyamatok kidolgozására, elemzésére és értékelésére. Képes nyílt és operatív nyomozást támogató, illetve döntést segítő bűnügyi adatkezelési és elemzési módszerek, eljárások, valamint eszközök felhasználására, amelyek a szervezett bűnözés visszaszorítását, megelőzését, felderítését szolgálják. Képes a bűnüldözés, bűnfelderítés és bűnmegelőzés, valamint a büntető igazságszolgáltatás európai és Európán kívüli országok intézményei közötti, a mindenkori hatályos jogszabályok követelményeinek megfelelő szervezett bűnözés elleni együttműködés tervezésére, szervezésére és kialakítására.
Az integrált határigazgatási specializáción képes a határigazgatás eredményes végrehajtását biztosító, az érintett hatóságok és szervezetek közötti kölcsönös, konstruktív és képességnövelő együttműködésén alapuló, rendszerszemléletű gondolkodásmódra. Képes megtervezni és megszervezni az európai integrált határigazgatási modell nemzeti vonatkozású, központi, területi és helyi szintű határrendészeti elemeinek működtetését. Képes a stratégiai szintű gondolkodásra, amellyel hozzáadott értéket tud teremteni Magyarország Nemzeti Integrált Határigazgatási Stratégiájának gyakorlati érvényesítéséhez. Képes az integrált határigazgatást szabályozó normák összefüggéseiben történő elemzésére és értékelésére, önálló javaslattételre, véleményalkotásra, problémamegoldásra, amely az eljárásrend erősségeit, gyengeségeit, veszélyeit és lehetőségeit érintik.
Rendészeti vezető mesterképzési szak tanterve 2024/2025 tanévtől
Rendészeti vezető mesterképzési szak tanterve 2023/2024 tanévtől
Rendészeti vezető mesterképzés záróvizsga felkészülési kérdések 2023/2024
Rendészeti vezető mesterképzés záróvizsga felkészülési kérdések 2022/2023
Rendészeti vezető mesterképzési szak tanterve 2022/2023 tanévtől
Rendészeti vezető mesterképzési szak Képzési és Kimeneti Követelménye 2024/2025 tanévtől
Rendészeti vezető mesterképzési szak Képzési és Kimeneti Követelménye