Rendészettudományi Doktori Iskola
Vezető:
Dr. Haller József
egyetemi tanár, az MTA doktora
Oktatási Központ III. emelet 350.
Telefon: +36-1-432-9000/19-150
Mellék: 19-150
E-mail: haller.jozsef@uni-nke.hu
Tudományos titkár:
Dr. Szilvásy György Péter r. őrnagy
tanársegéd
Oktatási Központ III. emelet 318.
Telefon: +36-1-432-9000/19-274
Mellék: 19-274
E-mail: szilvasy.gyorgy.peter@uni-nke.hu
Kari adminisztrátor:
Mincza Gabriella
tanulmányi referens
Oktatási Központ III. emelet 350.
Telefon: +36-1-432-9000/19-143
Mellék: 19-143
E-mail: rdi@uni-nke.hu
A Rendészettudományi Doktori Iskola PhD fokozatok megszerzését teszi lehetővé a rendészettudományok területén, amelyeket így definiál: „a rendészetre vonatkozó, kritikailag igazolt, tudományos módszerekkel megszerzett, és a rendészettudomány által kialakított fogalmakkal leírt ismeretek rendszerezett összessége, amelyek lehetővé teszik a kutatási tárgy törvényszerűségeinek megismerését és a rendészet más társadalmi komplexumokkal való kapcsolatainak tanulmányozását” (Boda et al., 2016; p. 2)[1]. A definícióból következik, hogy a rendészettudomány multidiszciplináris és transzdiszciplináris, és a sajátosan rendészettudományi területeken túl magában foglal számtalan tudományterületet a műszaki tudományoktól a természettudományokig, a magatartástudományi és a pszicho-fiziológiai, kognitív pszichológiai, andragógiai összetevőkön át a társadalmi és jogi vonatkozásig.
A doktoranduszok alapvető feladata, és a velük szemben támasztott legfontosabb követelmény – összhangban az Európai Egyetemi Szövetség által a doktori iskolák elé tűzött általános céllal[2] – a rendészettudomány gazdagítása új tudományos ismeretekkel, amelyeket a doktoranduszok felfedező kutatás által szereznek meg. Ennek megfelelően a doktori cselekmények gerincét a tudományos kutatás és a kutatási eredmények disszeminációja képezi. E cél elérését segíti és teszi lehetővé a doktori iskola oktatási programja és a kutatási témavezetők szakmai támogatása. Tudományos érettségéről a doktorandusz egy disszertáció megírásával tesz tanúbizonyságot.
A Rendészettudományi Doktori Iskola a hazai rendészettudomány fejlődéséhez való hozzájáruláson túl két alapvető célt tűz ki maga elé.
- Gyakorlati szakemberek olyan magas színvonalú tudományos képzése, amely magasabb színvonalra emeli szakmai tevékenységüket, és egyben alkalmassá teszi őket e tevékenység kreatív, tudományos alapokon nyugvó továbbfejlesztésére.
- A rendészettudományi kutatás, és egyetemi oktatás utánpótlásának biztosítása.
Az iskola rövid története
A Rendészettudományi Doktori Iskola 2015-ben jött létre és a 2016. évben kezdte meg működését. A Magyar Akkreditációs Bizottság a 2018/1/V/1/2/1179 számú határozatával akkreditálta. Első fokozatot szerzett hallgatóit a 2021. évben bocsátotta ki.
A képzés rendszere
A képzés részletes leírása megtalálható az Iskola honlapjának „Szabályzók, dokumentumok” rovatában, a RDI Működési szabályzat, és RDI Képzési terv dokumentumokban. Itt a képzés lényegi elemeit írjuk le.
Felvételt nyerni a doktori iskolába nyilvános pályázati eljárásban való részvétel által lehet. A követelményeket az Iskola évente közzé teszi honlapjának „Felvételi eljárás” rovatában.
A doktori képzési ciklus 4 éves. A képzés nyelve magyar. A képzés lehet szervezett, amelynek három formája a teljes idejű (ösztöndíjas vagy önköltséges), rész-idejű (levelező rendszerű, önköltséges), illetve egyéni képzés (önköltséges). Ezen kívül PhD fokozatot lehet szerezni egyéni, nem szervezett képzés alapján is.
Az első 2 év súlypontjában az Iskola képzési programjában való részvétel áll. Az oktatott tárgyak kötelező, kötelezően választható, illetve szabadon választható kategóriákra oszlanak. Ezek leírása megtalálható az Iskola honlapjának „Tantárgyak” rovatában. A képzési szakasz a komplex vizsgával zárul, amelynek során a doktorandusz számot ad megszerzett ismereteiről. A második szakaszba való továbblépés feltétele a sikeresen letett komplex vizsga.
A második 2 év súlypontjában a kutatás áll. E szakaszban a doktoranduszok elkezdik a disszertáció fő fejezeteinek tervezetét is összeállítani. Az Iskola három fő kutatási területe az „Általános rendészetelmélet, rendészettörténet, nemzetbiztonság, és rendészet.”, „Szakrendészet, a rendészet európai uniós és nemzetközi vonatkozásai.”, „A rendészet jogi, kriminológiai, kriminalisztikai és társadalomtudományi aspektusai”. Az aktuális kutatási témák megtalálhatók az Iskola honlapjának „Kutatási témák” rovatában. E képzési szakasz az abszolutórium megszerzésével zárul. Az abszolutórium megszerzése feltétele a doktori eljárásban való részvételnek.
Az abszolutórium megszerzéséhez 240 kredit szükséges, az alábbiak szerint: tanulmányi kötelezettség teljesítése: legalább 60 kredit; tudományos kutatómunka teljesítése: legalább 160 kredit; tanóratartás (oktatás) teljesítése: legfeljebb 20 kredit. Az egyéni képzésben résztvevő doktori hallgatók saját képzési tervük szerint teljesítik a minimum 240 kreditértéket.
A fokozatszerzési eljárásban való részvétel feltételei az abszolutórium megszerzése, két idegen nyelv ismeretét igazoló okiratok, a 4 éves tevékenységről szóló jelentés, 20 publikációs pont, és a doktori értekezés. A PhD fokozat megszerzésének feltétele az összes korábbi feladat teljesítése, és az értekezés sikeres nyilvános védése.
A képzés minőségbiztosítását az Iskola honlapján, a „Szabályzók, dokumentumok” rovat Minőségbiztosítási Szabályzata foglalja össze.
Záró gondolatok
A rendészettudományok a rendészeti tevékenység tanulmányozását jelentik, nem annak gyakorlását. A Rendészettudományi Doktori Iskola – ennek megfelelően – a tudományos innováció számára nyújt keretrendszert, amely azonban gyakorlatorientált. A fent körvonalazott képzés általános távlati célja a tudás-alapú rendészeti kultúra támogatása, és az ehhez szükséges elméleti és gyakorlati szakembergárda utánpótlásának biztosítása. Az Iskola szakmai felelősséget vállal magára a rendészetről való gondolkodás tudományos színvonalának előmozdításáért, és az olyan „felfedező jellegű” vizsgálatok lefolytatásáért, amelyek tudományos bázisát adják a rendészettudományi oktatásnak és kutatásnak, valamint a rendészeti szervek jogállamilag elkötelezett működésének.
[1] Boda József – Finszter Géza – Imre Miklós – Kerezsi Klára – Kovács Gábor – Sallai János. A rendészettudományi kutatások elméleti megalapozása és főbb irányai. Államtudományi Műhelytanulmányok 2016, 17: 2-24.
[2] European University Association, Salzburg II Recommendations https://eua.eu/resources/publications/615:salzburg-ii-%E2%80%93-recommendations.html Letöltve: 2021.05.03.